Raka gruczołu prostaty da się zwalczyć wykorzystując lek na raka piersi, za to medykament na raka skóry może okazać się efektywny podczas zwalczania nowotworu jelita grubego. Naturalnie warunkiem jest, iż zbada się, jakiego typu mutagen wywołał nowotwór u pacjenta. Jakby polscy lekarze mogli badać tak skrupulatnie, jak lekarze z Ameryki, ludzie z rakiem mogliby uniknąć groźnego dla zdrowia leczenia, chociażby stosowanej praktycznie na ślepo trafił chemioterapii. Wielu z nich uratowałoby życie.

Rewolucja w onkologii

Praktycznie jeszcze niedawno określało się nowotwory w zależności od narządów, które obejmowały. Badano nowotwory piersi, płuca, jelita bądź prostaty Obecnie wiemy, iż to nie tylko miejsce, ale w pierwszej kolejności występowanie pewnych mutagenów powoduje, iż określony lek okazuje się być skuteczny bądź nie. Organizacja Foundation Medicine na terenie Cambridge bada przekazane wycinki guzów ludzi z całego świata analizując do tego wiele genów, jakie będą mogły mieć udział w rozwoju guzów. Dla każdego człowieka szykuje osobny raport przedstawiający dostępną wiedzę w zakresie znalezionych zmian nowotworowych oraz wskazówki, które sposoby leczenia i dlaczego należy zastosować w danej sytuacji.

W ciele letniej Amerykanki Corey Wood guza płuc wykryto 14 dni po fakcie, gdy przebiegła półmaraton. Kobieta była w doskonałej kondycji oraz absolutnie nie obserwowano u niej jakichkolwiek objawów choroby. Podczas porady u okulisty, na którą wybrała się po prostu po receptę na soczewki powiedziała okuliście iż pojawiają się jej błyski w oczach. Lekarz zlecił kompleksowe badania, w trakcie których odnaleziono zmiany nowotworowe w obrębie płuc, węzłach chłonnych oraz przerzuty do kości. Był to rak płuc w czwartym stadium. Wydawać mogło się, że jedyną opcją leczenia stanie się długa a także wyniszczająca chemioterapia. Sam lekarz prowadzący wysłał jednakże próbki guza do analizy profilowania genomowego. Ustalono, iż raka spowodowała mutacja w genach ROS1 i istnieje na ten rodzaj mutacji dedykowane lekarstwo. Było skuteczne. Dziś płuca Corey Wood pozostają czyste. Zbieg okoliczności? Absolutnie nie, to sukces medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Sprawdzenie form mutacyjnych znajdujących się w tkance rakowej u leczonej osoby a także dobór odpowiedniej terapii do konkretnej mutacji – są to rewolucyjne podejście do walki z rakiem. Lekarz Mike Pellini szef Foundation Medicine z Cambridge na terenie Massachusetts, jaka takie analizy realizuje ocenia, iż tym sposobem pacjent stosuje odpowiedni medykament w odpowiedniej dawce nastawiony na konkretny cel. Od momentu przekazania próbki do napisania raportu upływa w granicach 2 tygodni. Żeby zrobić test niezbędna jest niewielka ilość próbki z nowotworem. Będzie mogła to zostać tkanka wzięta wcześniej do badania histopatologicznego. Wynik analizy ukazuje dane o ważnych dla procesu leczenia zmianach nowotworowych, ewentualnych terapiach indywidualnych, możliwych badaniach klinicznych realizowanych przy lekach, jakie są w stanie pomóc. Ta wiedza umożliwia lekarzowi wybrać najodpowiedniejsze leczenie.